Netcongestie, data-explosie en koeling: IT Infra event 2025 toont kwetsbaarheid van de Nederlandse digitale ruggengraat
Vorige week was het opeens hoofdnieuws: cloudaanbieder Solvinity komt mogelijk in Amerikaanse handen. ICT-dienstverlener Kyndryl overweegt om het Nederlandse bedrijf te kopen waardoor DigiD straks onder Amerikaanse wetgeving valt. De kwestie legt bloot hoe afhankelijk Nederland is van een betrouwbaar en goed functionerende IT infrastructuur. Dit bleek ook tijdens het IT Infra event op 26 november in Den Bosch waar datasoevereiniteit een belangrijk thema was.
“Data, energie en koeling vormen de drie pijlers van dit event,” steekt dagvoorzitter Robert Scholten van Haskoning van wal tegen een bomvolle zaal. Scholten heeft zichtbaar zin in het event waar hij diverse collega’s en oud-collega’s mag aankondigen. “Bij data staan twee zaken centraal: de stijgende vraag naar data door maatschappelijke ontwikkelingen én door nieuwe technologieën als AI. Bij energie denken we direct aan netcongestie, een pijnpunt waar onze sector al jaren mee kampt maar dat voorlopig nog niet is opgelost. Koeling hangt nauw samen met duurzaamheid. Hoe koelen we onze servers op milieuvriendelijke wijze en sparen we tegelijk onze portemonnee?”
IT infrastructuur continue in het nieuws
De eerste keynote spreker, Rob Stevens van Interconnect, kan hierover meepraten. De ingenieur richtte 30 jaar geleden samen met zijn broer een bescheiden datacenter op in thuisstad Den Bosch. Inmiddels is het bedrijf uitgegroeid tot een van de grootste in de sector met meerdere vestigingen in Nederland. Stevens zet zijn toehoorders aan tot actie. “Hoe groot is de wachtlijst om aangesloten te worden op het stroomnetwerk? De winnaar krijgt een prijs.” Via een app gaat het publiek aan de slag.
Ondertussen toont Stevens koppen van nieuwsberichten die weergeven waar de sector dagelijks tegenaan loopt. ‘Overheid grijpt in bij chipfabrikant Nexperia’, ‘AI verdubbelt het stroomgebruik van datacenters’, ‘De Nederlandse overheid is te afhankelijk van Amerikaanse tech’. En zo gaat het nog minutenlang door.
Worstelen met energie, koeling en privacy
Stevens geeft een inkijkje in zijn eigen worsteling met netcongestie, koeling en datasoevereiniteit. Hij vertelt hoe erg hij het vond om voor het eerst ‘nee’ te verkopen aan een klant wegens netcongestie. Hoe trots hij is dat verschillende Brabantse woonwijken worden verwarmd met restwarmte uit ‘zijn’ datacenters. En hij wint zich op over de overheid die nog steeds onderschat hoe gevaarlijk het is als clouddiensten en software in handen zijn van buitenlandse techreuzen. “Kiezen voor Europa is een strategische noodzaak om misbruik van data te voorkomen.”
Na de exposantenpitches stroomt het publiek door naar de technisch inhoudelijke lezingen in de parallelzalen. Hier komt een waaier aan bod van actuele thema’s op IT- infragebied. Van veiligheid in IT ruimtes en datacenters door MV grid, gensets en renewables tot duurzaam renoveren, koelen met regenwater en extended reach.
Eindeloos gehannes
De presentatie van Bret Baas (Cable Concepts Center) over Netwerk 2.0 roept veel reacties op bij het publiek. Na een succesvolle carrière bij de RAI besloot de IT manager na 25 jaar om het roer om te gooien. Zijn irritaties over ‘eindeloos gehannes met kabels’ leverden een ‘eureka-idee’ op: Netwerk 2.0. Een efficiënte en kosteneffectieve methode om netwerken aan te leggen. De beloften? Reductie van overlast bij de eindgebruiker met 80%, geen kopergebruik en drastisch lagere licentiekosten. Het leverde een interessante presentatie op waar nog lang over werd nagepraat.
Pittige discussie
Na de middagpauze betreedt oudgediende William Heesbeen van Haskoning de plenaire zaal, tot groot genoegen van het publiek. Met een frisse blik kijkt hij naar een onderwerp dat de gemoederen van velen bezighoudt: Direct Liquid Cooling. Waar staan we op dit moment? Wat zijn de ontwikkelingen en wat kunnen we in de toekomst verwachten? Na een pittige discussie sluit Ronald van den Bosch van NorthC Datacenters de dag af met een toepasselijke keynote over de relatie tussen duurzaamheid en groei van datacenters. Vergroenen is leuk, maar het moet wel betaalbaar blijven – is het motto van de nuchtere CTO.
En hoe zit het nou met die wachtlijst om aangesloten te worden op het stroomnetwerk? Dat aantal staat op 14.000 bedrijven. Ramon Ooms zat er het dichtste bij en mag zich de trotse eigenaar noemen van een Bossche monopolieset.
Gezellig en productief
Het tekent de gezellige en productieve sfeer tijdens het event waar maar liefst 310 bezoekers op afkwamen. Was jij erbij en wil je de presentaties nog eens rustig nalezen. Dat kan via deze link. We vragen je wel om onze korte enquête in te vullen, zodat we het event nog beter kunnen afstemmen op de wensen van onze bezoekers.
Wij danken onze exposanten, sprekers en de dagvoorzitter voor hun inzet en enthousiasme.
Tot volgend jaar in Den Bosch!